Predstavljanje rezultata projekta „Dijagnostički značaj kalprotektina u ranom prepoznavanju upalnih stanja“ te mogućnosti primjene u industriji održano je 21. studenog u velikoj predavaonici Zavoda za fiziologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Podsjetimo, riječ je o projektu što su ga, u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija od 2019. do 2024. godine zajednički provodili znanstvenici i stručnjaci Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Kliničke bolnice „Sveti Duh“. Projekt je vrijedan milijun eura i s 85 je posto iznosa je financiran bespovratnim sredstvima Europske unije. U projektu, čiji je cilj bio ispitati ulogu kalprotektina u nizu uzoraka s mjesta ishodišta upale, kako bi se brže i učinkovitije detektirala upala u njenoj ranoj fazi, sudjelovalo je više od 1000 ispitanika.
Glavni dijelovi istraživanja u sklopu projekta, kazao je voditelj Projekta, docent Alfirević, bili su ispitivanje uloge kalprotektina u nizu upalnih stanja u odraslih bolesnika te ispitivanje dinamike oslobađanja kalprotektina, nakon upalnog podražaja na pokusnim životinjama. Također je provedeno ispitivanje analitičkih značajki metode, kao što su utvrđivanje najvažnijih predanalitičkih i analitičkih izvora varijabilnosti, raspon očekivanih vrijednosti, točnost, ponovljivost metode te usporedba vrijednosti.
Predstavnicima industrije predavanja su održali prof.dr.sc. Dražen Vnuk koji je govorio o stabilnosti kalprotektina te korištenju animalnih modela u istraživanjima, a doc.dr.sc. Nika Brkljača Bottegaro predstavila je „Kalprotektin- koristan biomarker u veterinarskoj medicini?“.
Marijan Mihić iz MediLaba održao je predavanje s nazivom „Metode određivanja kalprotektina“, a dr.sc. Andrea Saračević, pročelnica Zavoda za medicinsko laboratorijsku dijagnostiku KBSD govorila je o referentnim intervalima kalprotektina i pentraksina 3 u serumu/mokraći te verifikaciji kalprotektina i drugih upalnih parametara u drenu i ascitesu.
Helena Čičak, mag.med.biochem., prisutne upoznala s temom „Stabilnost kalprotektina u humanim tjelesnim tekućinama“.