U dvorani „Zrinjevac“ Kliničke bolnice „Sveti Duh“ 27. je rujna održano drugo u nizu predavanja, namijenjenih znanstvenoj zajednici, na temu predstavljanja rezultata projekta „Dijagnostički značaj kalprotektina u ranom prepoznavanju upalnih stanja“. I za ovo se predavanje, baš kao i za ono na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu tjedan dana ranije, tražilo mjesto više.
Voditelj projekta doc.dr.sc. Igor Alfirević, izvijestio je predstavnike znanstvene zajednice o najvažnijim dijelovima projekta, koga je od 2019. do 2022. financirao Europski fond za regionalni razvoj iz Operativnog programa Operativni program „Konkurentnost i kohezija 2014.- 2020.“. Projekt je, prema riječima doc. Alfirevića, vrijedan 8.081.745,91 kuna, odnosno 1.072.632,01 eura, dok je EU sufinancirala s 5.830.502,31 kuna, odnosno 773.840,64 eura.
U projektu su, prema riječima voditelja, sudjelovali Klinička bolnica Sveti Duh, Klinički bolnički centar Zagreb te Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. U njemu je sudjelovao 21 član projektnog tima, 30 znanstvenika, a članovima će donijeti osam doktorata.
Iz modula kojim su upravljali prezentacije su održali Filip Hergešić, dr.med. koji je govorio o „Ulozi upalnih biljega u dijagnostici i terapijskom pristupu kroničnog rinosinusitisa“, a Joško Jeličić, dr.med. „Dijagnostički značaj kalprotektina u prepoznavanju periprotetičke infekcije zgloba.
Šimun Petar Praljak, student IV godine Medicinskog fakulteta Katoličkog sveučilišta u Zagrebu predstavio je rezultate ispitivanja „Utjecaja intenzivnog treniranja na upalne i metaboličke parametre profesionalnih biciklista“, dok je Marko Perčić, dr.med. govorio o „Validaciji metode za određivanje kalprotektina i pentraksina 3 u serumu/mokraći i njezine kliničke implikacije“.
„Kalprotektin u dijagnostici postoperativnog ileusa nakon radikalne cistektomije“ bila je tema predavanja Maše Alfirević, dr.med., a „Dijagnostička uloga kalprotektina u predviđanju ishoda operacije katarakte komplicirane pseudoeksfolijativnim sindromom i u predviđanja dugoročnog preživljenja transplantata rožnice“ Ive Barišić, dr.med. Prim. Kristina Katić, dr.med. prezentirala je temu „ Kalprotektin kao upalni parametar u ginekološko-onkoloških bolesnica“.
Voditelj projekta docent Alfirević najavio je da će se do kraja 2024. godine procijeniti tržišne mogućnosti, obaviti transfer tehnologije, organizirati dvije radionice za gospodarsku zajednicu te napraviti revizija projekta.