Nakon što su prošlog tjedna na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, dijelu poslovne zajednice predstavljeni rezultati projekta „Dijagnostički značaj kalprotektina u ranom prepoznavanju upalnih stanja“, 28. su studenog, u dvorani Zrinjevac Kliničke bolnice „Sveti Duh“ rezultati predstavljeni i drugom dijelu poslovne zajednice – predstavnicima farmaceutske industrije.
Podsjetimo, riječ je o projektu što su ga, u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija od 2019. do 2024. godine zajednički provodili znanstvenici i stručnjaci Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Kliničke bolnice „Sveti Duh“. Projekt je vrijedan milijun eura i s 85 je posto iznosa je financiran bespovratnim sredstvima Europske unije. U projektu, čiji je cilj bio ispitati ulogu kalprotektina u nizu uzoraka s mjesta ishodišta upale, kako bi se brže i učinkovitije detektirala upala u njenoj ranoj fazi, sudjelovalo je više od 1000 ispitanika.
Glavni dijelovi istraživanja u sklopu projekta, kazao je voditelj Projekta, docent Alfirević, bili su ispitivanje uloge kalprotektina u nizu upalnih stanja u odraslih bolesnika te ispitivanje dinamike oslobađanja kalprotektina, nakon upalnog podražaja na pokusnim životinjama. Također je provedeno ispitivanje analitičkih značajki metode, kao što su utvrđivanje najvažnijih predanalitičkih i analitičkih izvora varijabilnosti, raspon očekivanih vrijednosti, točnost, ponovljivost metode te usporedba vrijednosti.
Iz modula kojima su upravljali prezentacije su održali Filip Hergešić, dr.med. koji je govorio o „Ulozi upalnih biljega u dijagnostici i terapijskom pristupu kroničnog rinosinusitisa“, a Joško Jeličić, dr.med. „Dijagnostički značaj kalprotektina u prepoznavanju periprotetičke infekcije zgloba. Šimun Petar Praljak, student IV godine Medicinskog fakulteta Katoličkog sveučilišta u Zagrebu predstavio je rezultate ispitivanja „Utjecaja intenzivnog treniranja na upalne i metaboličke parametre profesionalnih biciklista“, dok je Marko Perčić, dr.med. govorio o „Validaciji metode za određivanje kalprotektina i pentraksina 3 u serumu/mokraći i njezine kliničke implikacije“.
„Kalprotektin u dijagnostici postoperativnog ileusa nakon radikalne cistektomije“ bila je tema predavanja Maše Alfirević, dr.med., a „Dijagnostička uloga kalprotektina u predviđanju ishoda operacije katarakte komplicirane pseudoeksfolijativnim sindromom i u predviđanja dugoročnog preživljenja transplantata rožnice“ Ivan Pavlović, dr.med.
Temu„ Kalprotektin kao upalni parametar u ginekološko-onkoloških bolesnica“, o kojoj je trebala govoriti prim.dr.sc. Kristina Katić iz Klinike za ženske bolesti i porode, u odsustvu autorice, „pokrio“ je doc.dr.sc. Igor Alfirević.